DE EN ES

Featured Events

Selection of Tulku Lobsang’s Teaching Methods

„The wisdom of Buddhism is emptiness
and the method of Buddhism
is compassion.“

Tulku Lobsang Rinpoche

Tulku Lobsang Rinpoche

Tulku Lobsang Rinpoche

Tulku Lobsang Rinpoche is a high Buddhist master and teacher. Born in Amdo, north-eastern Tibet, Tulku-la was recognized at the age of 13 as the eighth reincarnation of the Nyentse Lama. Rinpoche bases his teachings on the ancient knowledge of Tantrayana, which is the foundation of both Tibetan Buddhism and Tibetan Medicine. Tulku-la travels through Europe, America and Asia sharing his deep knowledge of this precious wisdom.

Tulku Lobsang Rinpoche’s teachings are characterized by his kind, humorous, and warm-hearted nature. Rinpoche bridges worlds and translates the ancient wisdom of his venerable transmission lineage into practical advice for the present day. Tulku-la’s greatest wish is to reduce suffering in the world by sharing this profound treasure of wisdom. Rinpoche’s traditional background and charismatic, straightforward style make him a wonderful and wise teacher.

Videos

VajraShop

SLOVAKIA (May 2016) – Nový čas pre ženy: “Recept na šťastie”

Nechcete problémy, zmeňte seba Tulku Lobsang poskytol interview jednému z najpopulárnejších týždenníkov pre dámy – Nový čas pre ženy. Kľúčovou témou bolo Ako nájsť svoj recept na šťastie a ako šťastie potom nestratiť.

Niektoré z úžasných myšlienok Vám sumarizujeme – Manželstvo nie je cesta, ako si udržať lásku. To láska je cesta, ako si udržať manželstvo. Je niekoľko vecí, ktoré nás robia šťastnými – vzťah k jedli, vzťah k spánku a zdravý vzťah s láskou. A nikdy váš život nebude mať viac času, vy si však môžte urobiť viac času na tieto tri základné veci. Pretože ak je niečo súrne, to ešte neznamená, že je to aj dôležité. Dôležité je jedlo, spánok a najma láska k rodine a priateľom. Nič nie je dôležitejšie ako toto. A ďalšie rady pre dámy? Zmeňte seba, pomôžete iným. Pomáhajte iným, tým zmeníte seba. Ak chcete zmeniť iných, to je cesta ako získať problémy.